سیستم هوشمند تهویه پارکینگسیستم هوشمند تهویه پارکینگسیستم هوشمند تهویه پارکینگ بدون نیاز به کانال کشی

سیستم نوین تهویه پارکینگ با استفاده از فنهای تأمین و تخلیه هوا و با کمک جت فنهای پارکینگی، سیستمی است نوین در تهویه پارکینگ که با استفاده از آن علاوه بر حذف کانال کشی تخلیه هوای پارکینگ، تهویه پارکینگ را با دقت واقع گرایانه تری انجام می دهد و تا ۸۰% صرفه جویی در مصرف برق را با خود به ارمغان می آورد. در این سیستم با حذف کامل کانال کشی ، فضای پارکینگ برای سایر تجهیزات باز شده و می تواند در کل این امکان را فراهم آورد تا در سطح و همچنین در طبقات امکان جاگذاری تعداد بیشتری از خودرو میسر گردد و تبعات و هزینه های مربوط به سقف کاذب در نقاط کانال کشی کاهش محسوسی می یابد. این سیستم به صورت یک مجموعه کامل شامل اجزاء زیر می باشد:

 

در این سیستم هوای تازه Fresh Air با استفاده از فن های آکسیال ساپلای که در داخل یک شفت ساختمانی متصل به هوای آزاد تعبیه می گردد جهت طبقات تامین شده و با استفاده از جت فن ها و زون بندی سطوح پارکینگ، گردش مطلوب هوا در کل حجم پارکینگ صورت می گیرد.

جت فن های هر طبقه از سنسورهای CO نصب شده در زون های مختلف فرما می گیرند به نحوی که با افزایش غلظت CO در محیط (بالا رفتن PPM) جت فن ها هر ناحیه روشن شده و با کاهش غلظت CO جت فن مربوطه خاموش می گردد از آنجا که سیستم فوق، هوشمند می باشد ، برخلاف سیستم های سنتی کانال کشی و یوتیلیتی فن، که دائم کار بودند، موجب صرفه جویی ۸۰ درصد ی در مصرف انرژی می گردند.

مزیت عمده سیستم فوق در قیاس با سیستم های سنتی گذشته، قابلیت کارکرد در زمان حریق (Fire) و تخلیه دود ناشی از حریق می باشد.

فن های فوق قابلیت کارکرد در دمای ۳۰۰ درجه سانتی گراد به مدت ۲ ساعت در زمان حریق را دارا می باشد و قادر است دود ناشی از حریق را مطابق استاندارد B.S به میزان ۱۰ بار تعویض هوا AC10 تخلیه نماید. این امر باعث جلوگیری از خفگی و تلفات انسانی ناشی از حریق شده و در سازمان آتش نشانی تهران و سایر شهرها نیز استفاده از جت فن مورد تائید آن سازمان بوده به علاوه این که استفاده از این سیستم موجب کاهش سایرالزامات و ضوابط سخت گیرانه سازمان ها در پارکینگ ها می شود.

این سیستم علاوه بر کاهش تلفات انسانی ناشی از حریق، موجب کاهش و به حداقل رساندن صدمات ناشی از حریق و گرمای آن بر ساز ساختمان و جلوگیری از دفرمه شدن آن می گردد که موجب افزایش عمر ساختمان و حفاظت کل پروژه می گردد این سیستم به صورت یک مجموعه کامل شامل اجزاء زیر می باشد:

اجزاء تشکیل دهنده سیستم تخلیه پارکینگ با استفاده از جت فن:

 • جت فن:

جت فن نوعی از فن است که به کمک آن هوای تازه تزریق شده به داخل پارکنیگ به صورت کامل به تمامی نقاط۰۶۳۷ و زوایای پارکینگ رسیده و جریانی هارمونیک را به وجود می آورد تا در نهایت هوای آلوده به منواکسید کربن به وسیله فن های تخلیه دود که به نام فن های تخلیه نامیده می شوند به خارج از پارکینگ هدایت و تخلیه شود. این نوع از فن در ۲۸ مدل مختلف تولید می گردد:

۱-۱ جت فن های آکسیال یک طرف سایزهای به قطر ۳۱۵ و ۳۵۵ و ۴۰۰ میلی متر به صورت تک دور یا۲ دور (۲p,4p)مناسب برای هوای معمولی ( تا ۵۵ درجه سانتی گراد) و یا مناسب برای محیط های داغ (Fire Rated)تا ۳۰۰ درجه سانتی گراد برای ۲ ساعت.

۱-۲- جت فن های آکسیال دو طرفه سایزهای به قطر ۳۱۵ و ۳۵۵ و ۴۰۰ میلی متر به صورت تک دور یا۲ دور (۲p,4p)مناسب برای هوای معمولی ( تا ۵۵ درجه سانتی گراد) و یا مناسب برای محیط های داغ (Fire Rated) تا ۳۰۰ درجه سانتی گراد برای ۲ ساعت

۱-۳ جت فن های سانتریفیوژ در سایزهای ۵۰ و ۸۵ به صورت تک دور و ۲ دور (۴p,6p) و یا (۴p,8p) مناسب برای هوای معمولی (تا ۵۵ درجه سانتی گراد) و یا مناسب بری محیط های داغ (Fire Rated) تا ۳۰۰ درجه سانتی گراد برای ۲ ساعت.

۱-۴ جت فن های آکسیال به صورت مکش از پشت و پرتاب از جلو می باشد این فن ها دارای ۲ صداگیر به صورت استاندارد در عقب و جلو می باشد جت فن های سانتریفیوژ به صورت مکش از پایین و پرتاب از جلو می باشد. این فن ها به دلیل صدای پایین تولید شده احتیاج به صداگیر ندارد.

 • فن های تامین هوای تازه

فن های تامین هوای تازه در این سیستم از نوع فن های آکسیال فشار متوسط ( تا ۱۰۰۰ پاسکال) انتخاب می گردند. این نوع فن ها هوای تازه را برای هر طبقه از پارکینگ تامین می نمایند. محل جاگذاری فن ها غالباً در هر طبقه و یا در ابتدای شفت ورد هوای تازه پارکینگ می باشد. بسته به نوع طراحی فن ها می توانند ۲ دور و یا تک دور و یا همراه با Inverter باشد، از آنجا که این نوع فن ها فقط با هوای تازه در تماس می باشند نیاز به Fire Rated بودن نداشته و حداکثر تا دمای ۵۵ درجه سانتی گراد را تحمل می نمایند.

۳ – فن های تخلیه هوای پارکینگ

فن های تخلیه هوای پارکینگ از نوع فن های آکسیال فشار متوسط (تا ۱۰۰۰ پاسکال) انتخاب می گردند. این نوع فن ها هوای آلوده همراه با co را از هر طبقه از پارکینگ مکش و از طریق شفت اختصاص یافته به تخلیه هوای پارکینگ به خارج از ساختمان منتقل می گردند. لازم به ذکر است که شفت تخلیه هوای پارکینگ باید کاملاً ایزوله شده بوده به نحوی که هوای تخلیه شده امکان ورود به داخل ساختمان را نداشته باشد. این امر به دلیل وقوع آتش سوزی احتمالی در داخل پارکینگ در نظر گرفته می شود. به همین دلیل نیز این فن ها می بایست Fire Rated و قابلیت تخلیه هوا تا دمای ۳۰۰ یا ۴۰۰ یا ۶۰۰ درجه سانتیگراد برای مدت ۲ ساعت را داشته باشد، بسته به نوع طراحی فن ها می توانند ۲ دور و یا تک دور و یا همراه با Inverter انتخاب گردند.

 • سیستم تشخیص دود CO:

سیستم تشخیص دود شامل تعدادی از سنسورهای co می باشد که به همراه سایر اجزاء و قطعات سیستم تشخیص دود و همچنین در کنار تابلو برق، طراحی سیستم تهویه پارکینگ را هوشمند می سازد وجود سیستم تشخیص دود به ما این امکان را می دهد تا از ظرفیت تهویه پارکینگ به میزان مورد نیاز استفاده نماییم. عدم وجود سیستم تشخیص دود به معنی عدم کارکرد سیستم تهویه پارکینگ نیست بلکه امکان هوشمند بودن سیستهم تهویه پارکنیگ را از بین می برد.

 • تابلو برق ها

تابلو برق ها در حقیقت مغز این سیستم بوده و بر اساس طراحی سیستم تهویه پارکینگ طراحی و ساخته می شوند. تابلو برقها با اتصال جت فن ها، فن های تخلیه و تامین هوا و سیستم تشخیص دود به یکدیگر از یک طرف و در کل با امکان اتصال به سیستم BMS می تواند امکان نظارت بر نحوه کارکرد هرچه بهتر سیستم تهویه پارکینگ را برای کاربر فراهم سازد.

CFD: این نرم افزار این امکان را برای مشاور و کارفرمای پروژه فراهم می سازد تا به عینه به این یقین برسد که نحوه چیدمان فن ها و سنسورهای دود جریان هوایی هارمونیک در کل پارکینگ را فراهم می آورد به شکلی که در هیچ نقطه از پارکینگ نقطه کوری که جریان هوای تازه در آن وجود نداشته باشد وجود نداشته و یا در هیچ منطقه ای جریان گردایی هوا بوجود نمی آید. در کنار این اطمینان امکان دارد این موضوع که در صورت آتش سوزی، در طی زمان معینی میزان غلظت دود، کاهش دید دمای نقاط مختلف پارکینگ با و یا بدون سیستم تهویه پارکینگ چگونه خواهد بود نیز بررسی گردد.

استانداردهایی که در طراحی سیستم تهویه پارکنیگ لحاظ می گردد:

 • استاندارد BS:

در این استاندارد هر طبقه از پارکینگ می بایست در حالت دود ۶ بار در ساعت و در حالت دود شدید و یا آتش سوزی امکان تعویض هوا را تا حداکثر ۱۰ بار در ساعت داشته باشد لازم به ذکر است که این مهم می بایست برای هرطبقه از پارکینگ به صورت مستقل وجود داشته باشد. حتی اگر فن های تامین و تخلیه هوا برای طبقات به صورت مشترک در نظر گرفته شود می بایست انتخاب فن ها به گونه ای باشد که در صورت آتش سوزی و یا تولید دود با غلظت بالا در تمام طبقات و در آن واحد فن ها امکان تعویض هوا تا ۱۰ بار در ساعت برای هر طبقه به صورت مجزا را داشته باشد.

آنچه برای سیستم تهویه پارکینگ شما فراهم می سازد در صورت تصمیم به استفاده از این سیستم در پارکینگ یک پروژه، ما احتیاج داریم بدانیم که شما بر اساس کدام یک از استاندارهای بین المللی از قبیل B.S, Ashrae ,… قصد دارید طراحی تهویه را انجام دهید و یا بر اساس دیدگاه ها و پیش بینی های خود شرکت به صورت مبنایی، بر اساس استاندارد BS طراحی های خود را انجام می دهد. سپس نقشه Plan و Section تمامی طبقات پارکنیگ را می توان دریافت کرد.

متعاقب این موضوع: ظرف مدت حداکثر ۲ هفته موارد ذیل برای پارکنیگ و ارائه می گردد:

 • تعداد جت فن ها: نوع و تعداد جت فن ها ب اساس بالاترین میزان بهره وری و همچنین بر اساس محدویت های موجود در معماری پارکینگ شما انتخاب می شود. همچنین حدود نصب جت فن برای شما تهیه می گردد. تعداد و نقطه دقیق نصب جت فن پس از انجام CFD تشخیص میگردد. امکان تغییر در تعداد جت فن ها پس از انجام CFD ، ۵ درصد می باشد.
 • تعداد و نوع فن های تامین و تخلیه هوا: بسته به نوع طراحی و محدویت های شما نوع و تعداد فن ها مشخص می گردد. فن ها به صورت کامل همراه باتمامی لوازم جانبی مورد نیاز برای شما پیشنهاد می گردد:
 • سیستم تشخیص دود CO: اجزاء و قطعات سیستم تشخیص دود CO به همراه نقطه نصب سنسورهای دود برای شما طراحی و ارسال می گردد.
 • تابلو برق ها: تابلو برق ها نیز بر اساس سیستم تهویه طراحی شده بر ای پارکینگ پروژه شما طراحی، ساخت و ارسال می گردد.
 • CFD: یک گزارش کامل به صورت CFD بر اساس نقشه های دریافتی از شما به همراه سیستم تهویه پارکینگ برای شما تهیه و ارسال می گردد.
 • دیاگرام کابل ها: Wiring Diagram برای کلیه فن ها، سنسورهای دود و تابلو برق ها برای پروژه شما تهیه و ارسال می گردد.
 • نصب و راه اندازی و تست سیستم: شرکت کلیه اجزاء و قطعات فروخته شده را برای شما نصب و راه اندازی می نماید و سیستم تشخیص دود co نیز تست و تحویل می گردد.
 • تعمیرات و نگهداری : شرکت امکان نگهداری سیستم، ارائه خدمات در دوره گارانتی و پس از دوره گارانتی را دارا می باشد.
 •  همچنین شرکت هوا صنعت آریا عملکرد مطلوب و صحیح و بدون عیب و نقص سیستم پیشنهاد شده را جهت تامین کیفیت مطلوب هوای پارکینگ تضمین و گارانتی می نماید.

دانلود

سیستم جت فن

مقایسه سیستم تهویه پارکینگ (نوین و سنتی)

سیستم کانال کشی

قابلیت کار در زمان حریق (300 درجه سانتیگراد)

X

حفاظت سازه ساختمان در مقابل اثرات حریق

X

افزایش سطح مفید بنا (بواسطه امکان حذف گود نور درطبقات)

X

کیفیت بالا و توزیع یکنواخت اکسیژن در کل پارکینگ

X

عدم کاهش ارتفاع مفید پارکینگ

X

X

پایین بودن هزینه اولیه سیستم(تجهیزات اولیه)

پایین بودن هزینه ثانوی (صرفه جویی در مصرف انرژی)

X

هوشمند بودن سیستم (قابلیت کار مناسب با حجم آلودگی CO)

X