افتتاح نخستین سیستم تهویه پارکینگ هوشمند د ر ایران

افتتاح نخستین سیستم تهویه پارکینگ هوشمند د ر ایران
by
DSC_0805 [12]
DSC_0799 [12

مدرن ترین روش تهویه پارکینگ اکنون در ایران :  مجتمع تجاری تفریحی کورش

پدیده جدید  (CAR PARK VENTILATION)CPV سیستم تهویه پارکینگها بر پایه “جت فن” است.این سیستم که در دنیا سابقه ۱۵ ساله دارد، در ایران برای اولین بار حدود ۲سال پیش در پروژه مجتمع تجاری تفریحی کورش با مساحت کل ۱۲۰ هزار متر مربع و مساحت پارکینگ حدود ۵۰ هزار متر مربع، طی قراردادی با شرکت طراحی و اجرا شده است. سیستم فوق جایگزین سیستمهای سنتی کانال کشی و UTILITY FAN شده است. در این سیستم ابتدا جهت کلیه طبقات پارکینگ، مدل کامپیوتری جریان هوا (CFD) در نقشه ها پیاده شده و موقعیت دقیق نصب جت فنها، SUPPLY FAN و EXHAUST FAN ها مشخص میگردد.

جت فنهای سیستم CPV مختص پارکینگ بوده و دارای صدای ناچیز(دسی بل پایین) و ارتفاع کم (حدود CM30) می باشند. این سیستم فوق هوشمند بوده و مجهز به سنسورهای CO-DETECTION است که صرفا در زمان وجود آلودگی در هرد نقطه ابتدا جت فنهای منطقه (ZONE) مربوط با دور پایین روشن می شوند و در حالتهای خاص و پیک بار با دور بالا عمل می کنند. سیستم فوق بر پایه گواهینامه های صادره در اتحادیه اروپا دارای ۸۰ % صرفه جویی انرژی است که این که به دلیل هوشمند بودن آن نسبت به سیستمهای سنتی تهویه گاراژ است که دائم کار می کنند.

از بزرگترین پروژه های اجرا شده سیستم CPV در دنیا ساختمان DUBAI MALL با ۱۵۰۰۰پارکینگ باید ۱۸۶۰ عدد جت فن است که در سال ۲۰۰۴ توسط شرکت انجام شد.

لازم به ذکر است که اولین سیستم هوشمند تهویه پارکینگ در پروژه مجتمع تجاری تفریحی کورش در تقاطع خیابان پیامبر در اتوبان ستاری تهران در انتهای مرحله نصب سیستمهای کنترلی و تابلوهای برق بوده و در شهریور ماه امسال توسط تیم فنی شرکت هواسیستم آریا طراح ، مجری و تامین کننده تجهیزات فوق تست و راه اندازی COMMISSIONING خواهد شد. مزیت اصلی این سیستم عملکرد آن در زمان حریق است: با توجه به گواهینامه های موجود ، این سیستم در زمان حریق به مدت ۲ ساعت در ۳۰۰ درجه سانتیگراد مقاوم بوده و با تخلیه دود ناشی از حریق ( که مهمترین عامل تلفات انسانی است) و رساندن اکسیژن به افراد موجب افزایش درجه ایمنی ساختمان در مقابل حریق می گردد. لازم به ذکر است که کارایی و استاندارد های سیستم فوق در سازمان آتش نشانی ایران نیز مورد تایید قرار گرفته است.

مزایای سیستم CPV عبارتند از :

  • هوشمند بودن سیستم ؛
  • صرفه جویی در مصرف انرژی (برق) به میزان ۸۰% ؛
  • کیفیت مطلوب و یکنواخت هوا در کل طبقات پارکینگ ؛
  • تامین و توزیع اکسیژن در کل پارگینگ ؛
  • تخلیه دود در زمان حریق مطابق با استانداردهای اروپا و B.S ؛
  • کاهش تلفات انسانی حریق ؛
  • دارای تائیدیه از سازمان آتش نشانی تهران؛
  • حفاظت سازه ساختمان در مقابل اثرات گرمای ناشی از حریق (دفورمه شدن) که این موضوع با توجه به هزینه های بالای ساخت پروژه ها و لوکس شدن اکثر ساختمانها در سالهای اخیر بسیار حائز اهمیت است.

DSC_0820 [12]

DSC_0690
Kourosh
اشتراک گذاری